Track Cd Nasıl Yapılır (Resimli Anlatım)

Track Cd Nasıl Yapılır (Resimli Anlatım)

Bu yazımızda bir track CD nasıl yapılır buna değinmeye çalışacağız. Öncelikle Track CD nedir buna cevap verelim. Her model veya marka arabanın CD çaları maalesef ki mp3 formatlarını desteklememektedir. Çoğu model/marka araba CD çaları Track denilen formattaki CD’ler ile uyumludur. Track, bir müzik dosya formatına verilen isimdir.

Şimdi hemen track CD hazırlama nasıl oluyor resimli anlatım ile öğrenelim.

TRACK CD NASIL YAPILIR (RESİMLİ ANLATIM)

1. Adım: İlk olarak şundan bahsedelim. Bir CD, mp3 formatında 100’e yakın müzik dosyasını rahatlıkla alabiliyorken, Track formatında bu sayı yaklaşık 20’ye düşüyor. Şimdi arabamız için oluşturacağımız Track CD’ye hangi müzik parçalarını yükleyeceksek, bunları seçip masaüstünde bir klasör oluşturup içine atalım. Yalnız az önce dediğimiz gibi, 1 adet CD – yaklaşık 20 adet Track müzik parçası alabiliyor. Dolayısıyla 20 adet müzik parçası seçip masaüstündeki klasöre atalım.

2. Adım: Parçalarımızı seçtikten sonra, bilgisayarımızın CD-Romuna boş bir CD takalım.

Sonra, CD Burner XP programını http://www.gezginler.net/indir/cdburnerxp.html adresinden indirelim ve bilgisayarımıza kuralım. Kurulum oldukça basittir, sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum.

3. Adım:  Şimdi indirdiğimiz programı açalım. Böyle bir açılış ekranı sizi karşılayacaktır.

track-cd-resimli-anlatim-1

Burada listeden “Ses Diski” seçeneğini seçip “Tamam” butonuna tıklayalım.

4. Adım: Yeni ekranımız şu şekilde olacaktır.

track-cd-resimli-anlatim-2

“Sol bölümden”, 1. Adımda masaüstüne oluşturduğumuz klasörü bulup seçelim. Klasörü bulup çift tıkladıktan sonra, “sağ bölümde” mp3lerimiz açılacaktır. Mouse ile tüm mp3’lerimizi seçip mouse ile “Alt bölüme” sürükleyip bırakalım.

5. Adım : Sürükleyip bırakınca aşağıdaki gibi bir görüntü oluşacaktır.

track-cd-resimli-anlatim-3

Resmin alt bölümündeki yeşil ibreye dikkatle bakalım. Bu ibre CD’mizin içerisinde ne kadar boş yer kaldığını bize gösteriyor. Eğer boş yer varsa buraya bir kaç müzik daha atabiliriz.

6. Adım: Şimdi aşağıdaki resimde gösterildiği gibi CD’mizi taktığımız CD-Romumuz hangisi ise onu seçelim.

track-cd-resimli-anlatim-4

7. Adım: Sıra geldi son işleme. Şimdi aşağıda gösterildiği şekilde “Yazdır” butonuna tıklayalım. Yazdırma işlemi tamamlandıktan sonra, CD-Rom kendiliğinden açılacaktır. Bundan sonra yapmanız gereken Track Cd’nizi arabanızın CD çalarına takıp keyifle dinlemek olacaktır.

track-cd-resimli-anlatim-5

Umarız bu anlatımımızdan sonra track Cd hazırlama işlemi sizler için de kolay bir hale gelmiştir.

 

Not:  Track Cd yapma programı: CD Burner XP

Bu yazıyı beğendiysen butonuna tıklayabilirsin.
Benzer Yazılar

Bu yazı yoruma kapalıdır!