Rafadan Yumurta Nasıl Yapılır? Pişirme Süresi Ne Kadar?

Rafadan Yumurta Nasıl Yapılır? Pişirme Süresi Ne Kadar?

Sizlere bugün rafadan yumurta tarifi vereceğiz. Umarız lezzetli bir rafadan yumurta nasıl yapılır bu tarifimizden sonra öğreneceksiniz. Tarifimizde özellikle pişirme süresi ne kadar olacak buna dikkat edelim. Şimdi hemen tarifimize geçelim.

Malzemeler:

  • Yumurta, cezve, su.

Tarifi:

  1. Yumurtaları buzdolabından çıkardıktan sonra bir süre beklemeliyiz. Oda sıcaklığına erişecek kadar ısınmasını beklemekte fayda var. Bu ne için yaptığımızı ise şöyle açıklarız: Yumurtalar buzdolabinda iken ortalama +4 °C sıcaklıktadır ve birden kaynar suya atıldığında kabuğunda çatlamalar meydana gelir.
  2. Yumurtaları buzdolabından çıkardık, oda sıcaklığında bekleşiyorlar. Yeterince ısındıklarına kanaat getirince, uygun büyüklükteki bir cezveyi su ile dolduruyoruz (yumurtaları içine alacak seviyeye kadar). Su dolu cezvenin altını yakıyoruz ve orta ateşte ısıtıyoruz. Suya biraz tuz dökersek kabukların yumuşamasını sağlayacağı için soyarken rahat ederiz.
  3. rafadan-yumurta-1 Su kaynayıp fokurdamaya başladıktan sonra yumurtalarımızı yavaşça suyun içine bırakıyoruz (Sert bırakırsak kabuk çatlayabilir). Kısık ateşte 3 (ÜÇ) dakika pişiriyoruz.

Püf Noktası: Rafadan yumurta kaç dakika pişer: 3 (ÜÇ) Dakika

rafadan-yumurta-2     rafadan-yumurta-3

  1. Ocağı kapatıyoruz. Yumurtaları bir süzgeç ya da kaşık yardımıyla tek tek alıyoruz. İçi buz ve soğuk su dolu olan kaba yavaşça bırakıyoruz. Buzlu suda 3 dakika bekletiyoruz.
  2. rafadan-yumurta-5Son olarak, yumurtaların kabuklarını soyuyoruz. Dikkatli olmalıyız. Kabukları narince soymalıyız.

rafadan-yumurta-6

Hafif karabiber ve tuz ilavesi yapılabilir. Afiyetle servis edebilirsiniz. Tekrar hatırlatıyoruz rafadan yumurta pişirme süresi önemlidir buna dikkat ediniz. Umarız bu sefer başaracaksınız 🙂

Bu yazıyı beğendiysen butonuna tıklayabilirsin.
Benzer Yazılar

Bu yazı yoruma kapalıdır!