İstihare Nedir, Nasıl Yapılır?

İstihare Nedir, Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizlere, İstihare nedir, İstihare Nasıl Yapılır, İstihare Duası ve Namazı, İstihare Namazı Nasıl Kılınır gibi İstihare konusuyla ilgili çok merak ettiğiniz konularda bilgiler vermeye çalışacağız.

Hayat bazen bizleri yol ayrımına getirir. Bu bazen iş konusunda olur, bazen ticaret anlamında bazen de insan ilişkilerinde. Hatta çok küçük yaşlarda lise, üniversite tercihi, şehir tercihi yapmak zorunda kalabiliriz. Karar vermekte oldukça zorlanırız. Çok büyük kararları küçücük omuzlarımız taşıyamaz hale gelebilir. Kararsız kaldıkça da kendimizi daha kötü hissederiz. Böylesi durumlarda eskilerin deyimiyle “Allah’tan hayırlısını dilemek” belki de bizi bir nebze de olsa rahatlatır.

Peki dinimiz bu konuda bize nasıl yol gösteriyor hemen araştırmaya başlayalım.

Öncelikle dinimizde “Tevekkül İnancı” esastır. Yani, insan olarak elimizden gelenin en iyisini yapıp gerisini Allah’a bırakmaktır esas olan. Örnek vermek gerekirse, bir çiftçi ilkbaharda tohumu ekip, sonbaharda hasatı toplamak ister. İlkbaharda tohumları eken çiftçi Tevekkül İnancı ile beklemeye koyulur. Belki sel vurup bütün mahsulü ortadan kaldıracaktır. Böyle bile olsa çiftçi bu doğa olayına müdahale edemez, elinden bir şey gelmez. Allah’a sığınır ve bekler. Doğru olan yöntem budur ve bunun adına Tevekkül İnancı denir.

Ancak dinimizde yanlış olan yöntem şu ki, çiftçi ilkbaharda hiç tohum ekmeyip günlerce Allah’a dua etse, “Allahım ben tohum ekmedim fakat sonbaharda bol bol hasat alayım” derse, sizde bilirsiniz ki böyle bir duanın kabul olması çok güçtür. Tevekkül İnancını iyice kavradıktan sonra İstihare konumuza tekrar dönebiliriz.

İstihare Nedir?

İslamiyet’te istihare, karar verilme aşamasına gelinen bir işle ilgili “Allah’tan hayırlısını dilemek” için başvurulan bir rüya yöntemidir. Karşılaşılan bir durumla ilgili kişi tereddüte düşerek kendisi için bu işin hayırlı mı – hayırsız mı olacağını veya bir işi şimdi mi yapmanın yoksa daha sonra mı yapmanın hayırlı olacağını kestiremiyorsa istihare yoluna başvurabilir.

İstihare Nasıl Yapılır?

Şimdi sırasıyla madde madde istihare nasıl yapılır gelin hep birlikte öğrenelim.

  1. Adım: Yaşadığımız her tereddüt ve sıkıntı karşısında istihareye yatılmaz önce bunda anlaşalım. Yazının başında belirttiğimiz gibi öncelikle yaşadığımız durumu Tevekkül İnancımızla aşmayı denemeliyiz. Yok, hayır aşamıyorum diyorsanız, o zaman 2. adımdan devam edelim.
  2. Adım: İstihareye yatmadan önce abdest almamız şart. Ancak gusül abdesti alırsak daha sağlıklı hareket etmiş oluruz. (Dip Not: Biliyorsunuz ki gusül abdesti aldıktan sonra bir daha namaz için abdest almamıza gerek kalmaz)
  3. Adım: Abdestimizi aldıktan sonra sıra geldi İstihare Namazımızı kılmaya. İstihare Namazı iki rekattan oluşan bir namazdır ve nasıl kılınacağını yazımızın devamında bulacaksınız.
  4. Adım: İstihare Namazımız tamamlanınca seccadeden kalkmadan İstihare Duasına başlıyoruz. İstihare Duasının nasıl yapıldığını yazının devamında bulabilirsiniz.
  5. Adım: İstihare Namazı ve Duasını eda ettik ve şimdi sıra geldi yatmaya. Yatağa yattığımızda yüzümüz kıbleye dönecek şekilde uykuya dalmamız gerekir. Yani yüzümüz, göğsümüz kıbleye dönük olmalıdır, gerekirse buna uygun şekilde yan dönüp yatabiliriz.

İstihareye yatmak işte bu şekilde oluyor. Sizlere basit bir dille ve 5 adımda konuyu özetlemeye çalıştık.

İstihareden uyanınca hiç rüya görmemiş veya gördüğünüzü hatırlamıyor olabilirsiniz. Hatta öyle ki rüya görseniz bile bu rüyadan bir anlam çıkaramayabilirsiniz. Bu durumda yeniden aynı adımları uygulayarak istihareye yatabilirsiniz.

İstihare Duası Nasıl Yapılır?

İstihare Namazını kıldıktan sonra ellerimizi açarak ve eüzu-besmele getirerek aşağıdaki duayı okuyoruz.

istihare-duasi-arapca

Resmin Büyük Hali İçin Üzerine Tıklayınız…

istihare-duasi

      Resmin Büyük Hali İçin Üzerine Tıklayınız…

İstihare Namazı Nasıl Kılınır?

İstihare Namazı 2 rekattan oluşmaktadır.

Niyet ederken “Niyet ettim Allah rızası için İstihare Namazını kılmaya” diyerek niyet edilir.

1. Rekatta Fatiha suresi ve arkasından Kul yâ eyyühe’l-kâfirûne (Kafirun Suresi)

2.Rekatta ise İhlas suresi okunur.

Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sorularınız için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen butonuna tıklayabilirsin.

Bu yazı yoruma kapalıdır!