İnternetten Havale Nasıl Yapılır

İnternetten Havale Nasıl Yapılır

İnternetten havale nasıl yapılır konusuna girmeden önce, havale ve eft nedir bunları kısaca açıklayalım.

Havale; kendi hesabımızın bulunduğu banka ile, parayı göndereceğimiz kişinin hesabının bulunduğu banka aynı ise para gönderme işlemimize havale denir.

Eft; kendi hesabımızın bulunduğu banka ile, parayı göndereceğimiz kişinin hesabının bulunduğu banka farklı ise para gönderme işlemimize bu kez eft denir.

Örnek vererek daha iyi anlayalım:

Bizim Ziraat bankasında hesabımız var ve iki kişiye (Ahmet Abi ve Veli Abi)  internetten para göndermemiz gerekiyor. Ahmet Abinin Ziraat Bankasında hesabı var. O halde Ahmet Abi’ye havale geçeceğiz. Veli Abi’nin ise Garanti Bankasında hesabı var. O halde Veli Abi’ye de eft geçeceğiz.

Peki İnternet üzerinden havale nasıl yapılır? 

 1. Öncelikle hesabımızın bulunduğu bankadan “Bireysel İnternet Bankacılığı”mızı aktif ettirmemiz, yani açtırmamız gerekli.

Peki bunu nasıl aktif ettireceğiz?

Sahip olduğunuz hesaba ait Bankanın Müsteri Hizmetleri Telefonunu arayarak “Bankanızda bir adet heesabım var ve bu hesabıma ait İnternet Bankacılığımı Açtırmak İstiyorum” dediğinizde size bir adet şifre vererek yapmanız gereken işlemleri anlatacaklardır.

 1. İnternet Bankacılığınızı açtırdığınızı varsayarak yazımıza devam ediyoruz. İnternet üzerinden Bireysel Bankacılığımıza “Müşteri Numarası” ve “Bankanın verdiği İnternet Şifresi” ile giriş yapıyoruz.
 2. Giriş yaptıktan sonra menüler üzerinden “Para Transferleri” veya bu anlama gelen butonu bulup tıklıyoruz.
 3. Açılan Sayfada bize “Eft” mi yoksa ” Havale” mi yapmak istediğimiz sorulur. Yazının başında da belirttiğimiz gibi göndereceğimiz kişinin hesabı bizim hesabımızla aynı bankada mı, yoksa farklı bankada mı; buna göre “Havale” veya “Eft” butonunu seçiyoruz.
 4. Şimdi yeni açılan sayfada göndereceğimiz kişinin bilgilerini gireceğiz. Burada 2 farklı yol ile bilgileri girebiliriz.
 • Göndereceğimiz kişinin IBAN bilgileri ile
 • Göndereceğimiz kişinin Banka Hesap bilgileri ile
 1. IBAN ile göndermek istersek: Göndereceğimiz kişinin “TR” ile başlayan 24 haneli IBAN numarasını  ve hesap sabinin Ad-Soyadını girmemiz yeterli olacaktır.

Banka Hesap Bilgileri ile göndermek istersek: Göndereceğimiz kişinin “Banka Hesap Numarası”, “Şube Kodu” ve “İsim Soyismi” bilgilerini girmemiz yeterli olacaktır.

 1. Yukardaki 2 yöntemden birisini seçerek bilgileri girdikten sonra, Göndereceğiniz Tutarı da girip “GÖNDER” butonuna tıklayınız.
 1. Para en geç 15 dakika içerisinde gönderdiğiniz kişiye ulaşır.

Dipnot: Eft işlemleri, Hafta içi Mesai saatleri 09:00-17:30 içerisinde yapılır. Hafta içi 17:30’den sonra yapılan eft ertesi gün 09:00’a kadar bekler. Fakat bu saatler bankadan bankaya değişir. EFT Saat Kaça Kadar Yapılır konumuzdan hangi banka kaça kadar Eft işlemine izin veriyor öğrenebilirsiniz. Hafta sonu yapılan eft işlemleri maalesef Pazartesi günü mesainin başladığı 09:00 saatinden sonra işleme konulur.

Havale işlemlerinde ise, hafta içi veya hafta sonu farketmez, 7 gün 24 saat  havale işlemleri yapılabilmektedir.

 1. Son işlem olarak göderim yaptığınız işleme ait dekontu yazdırın veya bilgisayarınıza indirip kaydederek saklayınız.

İnternetten Havale ve Eft İle Gönderim Yaparsam Kaç Lira Öderim?

Havale ve Eft işlemlerinizi İnternet üzerinden yaparsanız çok cüzi bir miktar (Bazı bankalar hiç almazken, bazıları ise ortalama 5 TL masraf alır) ödeyerek gerçekleştirebilirsiniz. Diyelim 10.000 TL’yi internet üzerinden Eft veya Havale ile gönderirseniz 5 TL masraf öderken, bankaya gidip bu işlemi yapmak isterseniz size 30-40 TL hesap çıkarırlar.

“İnternetten havale nasıl yapılır” sizlere kaba hatlarıyla anlatmaya çalıştık.

Soru ve görüşleriniz için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen butonuna tıklayabilirsin.
Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir