Doğal Diş Macunu Nasıl Yapılır?

Doğal Diş Macunu Nasıl Yapılır?

Ağız ve diş bakım ürünleri binlerce yıl önce hayatımıza girmiştir. Dünyanın bilinen en eski diş macunu formülü Mısırlılara ait. Bu formül nane çiçeği, tuz ve karabiberden oluşuyordu. Milattan önce 5. Yüzyıla dayanan bu formül, diş etlerinde yoğun kanamaya sebep olsa da ağızda yarattığı ferahlıktan dolayı kullanımı benimsenmiştir. Bu doğal macun gerek içerdiği maddelerden ötürü, gerekse yanlış fırçalama tekniklerinden dolayı diş etlerinin tahrip olmasına neden olmuştur. Ancak buna rağmen, Mısırlıların keşfettiği bu diş macunu formülü, günümüzde kullanılan diş macunlarından daha az zarar verici içeriğe sahipti.

bembeyaz-disler1900’lü yılların başında Colorado Springs Eyaletinde bir diş hekimi, burada yaşayan insanların diğer eyaletlerde yaşayan insanlara oranla dişlerinin daha az çürüdüğünü keşfetti. Bunun sebebi araştırılınca, bu kentteki şebeke sularında florid düzeyinin yüksek olduğu tespit edildi. Bu tesadüfi olarak fark edilen olay sonucu, florid diş ve ağız bakımı için mucizevi bir malzeme olarak görüldü. Birçok diş hekimi tarafından hastalarına ilaç olarak kullandırıldı.

İkinci Dünya Savaşı dönemine gelindiğinde, nükleer sanayi üzerine çalışan bazı bilim adamları “Toryum” maddesi kullanarak kendi iç pazarları için bir diş macunu geliştirdi. Bu diş macunu dişleri temizliyor, ağızdaki mikropları öldürüyordu… Fakat radyoaktif içeriyordu aynı zamanda. Geliştirilen bu diş macunu toplum içerisinde dişleri temizlemesi ve mikropları yok etmesi bakımından benimsendi, ancak kimse dişlerini radyoaktif bir madde ile temizlemeyi mantıklı bulmadı.

Diş Macunu Nasıl Yapılır?

Peki gelelim günümüze. Günümüzdeki diş macunlarının birçoğunun formülü “karbonat”, “tebeşir tozu” ve “silis” içermektedir (Silis: çok inceltilmiş bir tür ince kum). Bunların yanında “renklendirici” ve “tatlandırıcı” aromalar ilave edilir. Ve keşfi 100 yıl önceye dayanan mucizevi madde “florid” eklenir.

Peki gelin şimdi kimyasal içermeyen doğal diş macunu nasıl yapılır hep birlikte inceleyelim.

Evde Doğal Diş Macunu Yapımı

  • 3 yemek kaşığı karbonat
  • 1 yemek kaşığı deniz tuzu
  • 3 çay kaşığı gliserin
  • 1 çay kaşığı nane
  • 2 yemek kaşığı su

Bu malzemeleri bir kaba ekleyip kıvamını alana kadar çırpalım. Kıvamı alması için azar azar su ilave ederiz. Hazırladığımız karışım artık doğal ev yapımı bir diş macunudur. Bu kadar basit.

Bu karışımda florid maddesi nerede göremedim diyebilirsiniz. Florid, sodyum klorür olarak bilinen “tuz”un içinde mevcut.

Tarihi gelişimini anlattık ve günümüzde kullanılan macunların içeriğinde  bulunan kimyasal maddelerden de söz ettik. Artık siz de evde doğal diş macunu yapmaya karar verdiniz değil mi?

Bonus!!! Aşağıdaki videoda doğal diş macunu yapımı ve tarifi verilmektedir.

Göz atabilirsiniz

Diş Nasıl Fırçalanır?

Diş temizliğinizle ilgili aklınızda bulundurmanız gereken kısacık iki not… Birincisi dişlerinizi günde en az iki kez (12 saatte bir) fırçalamanız. Özellikle gece yatmadan önce. İkincisi ise fazla diş macunu ile dişleerinizi fırçalamayınız. Fazla diş macunu kullanmanız dişlerinizi ve ağzınızı daha temiz yapmaz, tam tersine diş etlerinizin tahrip olmasına neden olabilir. Diş macunu reklamlarındaki gibi bol bol macun sıkmayınız. Doğru olanı; nohut büyüklüğü kadar macun sıkıp fırçalamanız. Ortalama 3 dakika boyunca fazla bastırmadan dişlerimizi, dilimizi ve yanağımızın iç kısmını fırçalamalıyız. En çok bakteri tabakaları dilimiz ve yanağımızın iç kısımlarına yerleşmektedir.

 

Bu yazıyı beğendiysen butonuna tıklayabilirsin.

Bu yazı yoruma kapalıdır!